Poradce pro výživu

Pozitivní věcí na onemocnění diabetes mellitus I. typu je, že naše dítě, u kterého se nemoc projevila, by mělo dbát na zdravý styl stravování a nejen ono samo, ale v ideálním případě i celá rodina.

V dnešní době se o zdravém stravování všude hodně mluví: v televizi, v časopisech, na internetu,ve školách… Vždy ale záleží hlavně na rodičích, k jakým návykům své děti naučí.

Dovídáme se, že bychom měli dbát na optimální energetický příjem se správným poměrem sacharidů, tuků, bílkovin a na dostatek ovoce a zeleniny. Měli bychom vybírat kvalitní potraviny s nižším glykemickým indexem, vyhýbat se sladkostem a nekontrolovanému pojídání uzenin a sýrů, jelikož nesprávné složení stravy může vést k rozvoji dalších onemocnění.

Jaké jsou ale vhodné potraviny pro děti konkrétně? Co je optimální množství jednotlivých živin? Co je nízký glykemický index? A jak dětem dopřát zdravou sladkost bez řepného cukru? A spoustu dalších otázek si kladou často i rodiče zdravých dětí. O trochu složitější to mají ještě rodiče dítěte, kterému bylo diagnostikováno onemocnění diabetes mellitus I. typu.

Kromě všech výše jmenovaných kritérií musí „počítat sacharidy“. Přesněji to znamená, že v určitou denní dobu smí diabetik sníst určitý počet gramů sacharidů, ke kterému má nastavené určité množství inzulínu.  K tomuto počítání nám pomáhají výměnné jednotky (zkratka v.j.). Jedna jednotka má 12 g sacharidů.

Např.: 1 v.j. chleba = 25 g chleba, nebo: 1v.j. jablka = 100 g jablka (vč. jádřince).
Další příklady najdete v tabulkách výměnných jednotek.

Můžeme se setkat i s tabulkami, kdy 1 v.j. má 10 g sacharidů. Záleží na rodičích, kterou jednotku si pro přepočet zvolí.

Výměnné jednotky lze podle potřeby vzájemně zaměňovat, ale bereme v patrnosti, že vzestup glykémie po jídle závisí nejen na obsahu sacharidů, ale také i na zvoleném druhu potraviny a rovněž i na kombinaci s ostatními živinami (tuky a bílkovinami).

Zpočátku se počítání výměnných jednotek může zdát složité, jídlo je třeba pečlivě vážit a zorientovat se v tabulkách. Časem se ale i z této činnosti stane rutina a zanedlouho zvládneme spočítat jednotky odhadem.

Po nějaké době se ale může stát, že máme pocit, že dítě dostává každý den stejné svačiny, chybí nám fantazie a někdy i odvaha zkusit něco nového a přemýšlíme, čím jídelníček zpestřit, aniž by to vedlo ke zhoršení glykémie. Také v období vánočních a jiných svátků, o narozeninách či jiných oslavách chceme dítěti dopřát něco zvláštního a řešíme, jak takový moučník či cukroví připravit zdravě.

V klubu ViaDia si rodiče sdělují své zkušenosti s přípravou jídel, vyměňují si osvědčené recepty a občas dojde i na ochutnávku. Vyzkoušejte i Vy naše recepty bez cukru.


V případě potřeby individuální konzultace se můžete obrátit na výživového poradce.

Mgr. Jarmila Sobotková, výživová poradkyně
Diabetes naší dcery pozitivně ovlivňuje životní styl celé naší rodiny od r. 2011.
E-mail: sobotko­va@viadia.cz